Мінеральні сполуки, що містяться в пиві, прикріплюються до стінок шлангів. Так утворюється пивний камінь – сприятливий ґрунт для бактерій і диких дріжджів. Постійно потрапляючи в пивопроводы, вони харчуються пивом, прикріплюються до пивного каменю і розмножуються. Навіть всередині нових шлангів бактеріальні біоплівки утворюються вже через кілька днів роботи. На стінки шлангів осідає не тільки пивний камінь (солі і неорганічні відкладення), але і все, що плаває в пиві: білки, органічні залишки бактерій.
Чим це загрожує? Стороння мікрофлора зіпсує смак і аромат пива, а пивний камінь поступово заб'є пивопроводы. Значить, потрібна регулярна промивка з допомогою спеціальних засобів.
1. Хімічний засіб має бути підібране відповідно із завданням:
Миючий розчин потрібно приготувати так, щоб концентрація хімікату була достатньою для вибраної задачі – дезінфекції або видалення пивного каменю.
2. Температура. Тепла вода або розчин допомагають очищати пивопроводы більш ефективно.
3. Механічний вплив з допомогою потужного потоку рідини і спеціальних поролонових кульок для промивання пивного обладнання – єдиний спосіб розбити і повністю видалити пивний камінь.
Ось чому загальноприйнятим стандартом на Заході є циркуляційна промивка пивних ліній.
4. Час процедури в поєднанні з концентрацією розчину визначає, наскільки потужний ефект надасть очищення.
Всі ці фактори тісно пов'язані, і нестача одного можна компенсувати за рахунок іншого. Припустимо, у вас немає промивного рециркуляційного насоса для пивопроводов. Отже, відсутність механічного впливу доведеться компенсувати:
– підвищити концентрацію химраствора;
– збільшити час замочування і промивання.
Очевидно, що так процедура забирає більше часу, а миючий засіб витрачається неекономно. Це ще одна причина перейти на циркуляційну промивку.
Їдкий розчин лугу видаляє з внутрішніх поверхонь пивних шлангів та обладнання для розливу органіку – бактерії, грибки і біоплівки. Це запобігає ріст бактерій, які псують пиво, таких як Lactobacillus, Pedіococcus, Pectinatus і Acetobacter.
Лужні засоби для промивання системи розливу спеціально розробляються на основі гідроксиду натрію, гідроксиду калію або їх комбінації.
Рекомендована робоча концентрація лужного розчину – не менше 2 % лугу. 3-процентний розчин більше підходить для проблемних систем розливу – сильно забруднених, зі старими шлангами або бактеріальним зараженням, помітно впливає на смак напою. Бажано використовувати портативні набори для титрування або хоча б лакмусовий папір для визначення сили лужного розчину.
Рекомендована температура лужного розчину – від 27 до 43 ºC. Вода для розчину повинна бути теплою, ні в якому разі не гарячою.
При звичайній статичної промиванні з замочуванням лужний розчин повинен контактувати з лінією розливу не менше 20 хвилин, при циркуляційної промивки – не менше 15.
Розчин на кислотній основі видаляє з внутрішніх поверхонь пивних шлангів та обладнання для розливу неорганічні відкладення:
– пивний камінь (оксалат кальцію);
– карбонат кальцію (водяний камінь – вапняний наліт).
Не всі кислоти однаково корисні! Соляна кислота роз'їдає нержавіючу сталь, азотна кислота – нейлонові трубки пивопроводов. Спеціальні кислотні засоби для миття пивного обладнання робляться на основі ортофосфорної кислоти.
Кислотний концентрат змішується з теплою водою (27–43 ºC) в пропорції, рекомендованої виробником.
При звичайній статичної промиванні з замочуванням кислотний розчин повинен контактувати з лінією розливу не менше 20 хвилин, при циркуляційної промивки – не менше 15.
Важливий етап – промивання прісною водою до і після кожного сеансу хімічної очистки. Є певні правила безпеки та рекомендації:
Засоби для промивання можуть містити луг, кислоту та інші активні речовини високої концентрації. Тому важливо дотримуватись певних правил.